Zasady energooszczędnego korzystania z urządzeń gospodarstwa domowego


O wysokości rachunków za energię elektryczną w dużej mierze decyduje charakter użytkowania posiadanych urządzeń elektrycznych, oraz stopień ich energochłonności. Pomimo wprowadzania do eksploatacji urządzeń o coraz wyższej sprawności energetycznej, rachunki za energię nie ulegają istotnemu obniżeniu, a często nawet rosną. Wpływ na to ma stale rosnąca cena za energię i jej nośniki, oraz zwiększenie całkowitej ilości prac wykonywanych w oparciu o urządzenia mechaniczne.

Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne urządzenia

Wprowadzając i użytkując energooszczędne urządzenia do naszych domów ograniczamy emisję gazów cieplarnianych, oraz zmniejszamy negatywne skutki zmian klimatu. Efektywne korzystanie z urządzeń przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego które nas otacza.

Zakup energooszczędnych urządzeń

Pierwszym krokiem przy zakupie nowego, energooszczędnego urządzenia jest zapoznanie się treścią etykiety efektywności energetycznej. 

Etykieta efektywności energetycznej:

 • w zwięzły sposób informuje o danych technicznych i efektywności energetycznej konkretnego urządzenia
 • pozwala na porównanie jego parametrów z innymi urządzeniami z tej samej grupy
 • ułatwia wybór przy zakupie nowego urządzenia.
 • pozwala wybrać urządzenie energooszczędne o oczekiwanych parametrach, takich jak rozmiar, moc, funkcjonalność, zużycie energii, wody

Urządzenia energooszczędne zazwyczaj są droższe, ale rekompensują to niższe koszty użytkowania. Zaprojektowano je tak, żeby lepiej wykorzystywały np. energie elektryczną, wodę, detergenty. Niższe koszty użytkowania mogą przyczynić się do zwrotu całości lub części poniesionych na nie nakładów finansowych w stosunku do tańszych urządzeń. Etykieta energetyczna pozwala wybrać urządzenia najmniej energochłonne.

Pamiętaj! Kiedy kupujesz urządzenie płacisz nie tylko jego pierwotną cenę, ale ponosisz również koszty jego użytkowania, tak długo jak z niego korzystasz.
W ciągu całego cyklu życia urządzenia, koszty wody, energii, potrzebnych materiałów do jego działania, mogą wielokrotnie przekroczyć cenę jego zakupu. Dlatego warto decydować się na urządzenia energooszczędne.

Zasady energooszczędnego korzystania z urządzeń:

 1. Kuchnia
 • Energooszczędna lodówka i zamrażarka
  Mówiąc o oszczędzaniu energii w domu myślimy w jaki sposób można zmniejszyć na nią wydatki. Oświetlenie, komputer, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny mają spory wpływ na nasze rachunki, ale tylko jedno urządzenie elektryczne podłączone jest do prądu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Mowa oczywiście o lodówce.
 • Energooszczędna zmywarka
  Zmywarka należy do grupy urządzeń, bez których można wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego, znacznie bardziej potrzebne są lodówka czy pralka. Stale jednak rośnie liczba osób, które inwestują w to urządzenie i stwierdzają, że to dobry zakup.
 • Energooszczędny piekarnik
  Dla tych którzy uwielbiają pracę w kuchni, pieczą, a jednocześnie troszczą się o środowisko naturalne, producenci piekarników oferują szeroką gamę produktów. Wysoka klasa energetyczna piekarników gwarantuje mniejsze zużycie prądu i oszczędności w domowym budżecie. Innowacyjne funkcje dodatkowe sprawiają, że nasze przygody kulinarne sprawią nam mnóstwo przyjemności, a kuchenne eksperymenty będą zawsze udane.
 • Energooszczędna płyta grzejna
  Płyty grzejne do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii. Są trzy rodzaje płyt elektrycznych: płyty indukcyjne – sprawność do 90% (najoszczędniejsze), płyty ceramiczne – sprawność do 60%, płyty żeliwne – sprawność do 55%.
 • Energooszczędny okap kuchenny
  Wiele osób nie przykłada dużej wagi do zakupu odpowiedniego okapu kuchennego. Uważa go za zbędny wydatek. Okap ma ładnie wyglądać i nie kosztować zbyt dużo. Jednak wybór okapu nie powinien być przypadkowy. Jest to nieodłączny element czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej kuchni.
 • Energooszczędny czajnik elektryczny
  Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.

2. Łazienka

 • Energooszczędna pralka
  Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki.
 • Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz do wody
  Podstawowym zadaniem elektrycznego pojemnościowego podgrzewacza jest ogrzewanie wody, magazynowanie w zasobniku, oraz rozdysponowywanie do kilku punktów poboru jednocześnie. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest szczególnie polecany do domów i mieszkań które nie posiadają innych źródeł energii poza prądem elektrycznym, a chcą mieć stały dostęp do gorącej wody.

3. Salon

 • Energooszczędny telewizor
  Zakup nowego telewizora to obecnie spore wyzwanie, gdyż łatwo jest się pogubić w gąszczu bardziej lub mniej potrzebnych funkcji i technologicznych nowinek. Większość z nas wybierając telewizor skupia się na marce, wielkości, cenie, parametrach obrazu i dźwięku. Energooszczędność nie jest podstawowym kryterium wyboru tego urządzenia.
 • Energooszczędny odkurzacz
  Domowy odkurzacz to sprzęt do którego podczas zakupu nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi, co nie oznacza jednak, że można kupić dowolny, najtańszy model. Wielu użytkowników odkurzacza uważa, że im mocniejszy silnik to wyższa wydajność i lepsze efekty. Obecny rozwój technologii pozwolił jednak stworzyć urządzenia o niskiej mocy, co wpływa na niższe zużycie energii, a równocześnie zapewnia wysoką skuteczność odkurzania.

Poniżej przedstawiamy odnośnik do poradnika jak oszczędzać energię w domu, który został opracowany przez Grupa Energa:

Poradnik jak oszczędzać energię w domu

Opracowano na podstawie:

https://wlaczoszczedzanie.pl/

https://grupa.energa.pl

Opublikowano: 2022-10-12 10:53 (jrakus)
OGŁOSZENIA RÓŻNE

Na skróty


Ankieta

COVID-19

Raport o stanie dostępności

Informacja o RODO
Urząd Miasta Augustów
NECKO
Zakład oczyszczania miasta