Zasady racjonalnego gospodarowania ciepłem


ZASADY RACJONALNEGO GOSPODAROWANIA CIEPŁEM:

1. Optymalna temperatura w pomieszczeniach:

Przede wszystkim należy ustalić, jaka temperatura powinna panować w poszczególnych pomieszczeniach, aby była ona korzystna dla zdrowia oraz ogólnego samopoczucia. W pokoju dziennym warto utrzymywać ją na poziomie 20–22°C. W sypialni najlepiej, aby wynosiła ona 16–18°C, gdyż są to najlepsze warunki do dobrego snu. W łazience nie powinna być niższa niż 22°C, aby zapewnić komfort podczas kąpieli.

2. Właściwe przygotowanie kaloryferów do sezonu grzewczego:

Grzejniki rozprowadzają ciepło po mieszkaniu, dlatego muszą być systematycznie konserwowane. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby kaloryfer nie był niczym przysłonięty. Nie należy zasłaniać kaloryferów zasłonami czy obudowami. Wszystko to sprawiłoby, że ciepło nie mogłoby optymalnie rozchodzić się po pomieszczeniu. Należy również pamiętać o tym, aby systematycznie wycierać z nich kurz. Bardzo często problemem w dystrybucji ciepła po mieszkaniu jest zapowietrzony grzejnik. W takim przypadku kaloryfer: jest zimny w górnej części, a gorący w dolnej, emituje szumy oraz inne charakterystyczne dźwięki. Wówczas należy przeprowadzić jego odpowietrzanie. Większość kaloryferów jest wyposażona w ręczne zawory odpowietrzające. Aby ich użyć, należy kolejno: ustawić pod grzejnikiem miskę lub pojemnik, do którego ścieknie woda, delikatnie i powoli odkręcić zawór w taki sposób, aby woda spływała powoli, w chwili, gdy dźwięk wydobywającego się z instalacji powietrza ucichnie, trzeba zakręcić zawór. W ten prosty i szybki sposób usuniesz z kaloryfera nadmiar powietrza, dzięki czemu ponownie będzie on pracował sprawnie i efektywnie.

3. Zadbaj o szczelność okien i drzwi:

To właśnie przez drzwi oraz okna ucieka najwięcej ciepła. Najczęściej są to zużyte uszczelki, które przestają pełnić swoją funkcję. W takim przypadku niezbędna jest ich wymiana na nowe. Możesz samodzielnie sprawdzić, w których miejscach występują największe przeciągi.

4. Rozsądnie wietrz pomieszczenia:

Wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważne, gdyż prawidłowa cyrkulacja powietrza wpływa korzystnie na samopoczucie domowników oraz pozwala zachować optymalny poziom wilgotności. Należy to robić także zimą, jednocześnie przestrzegając kilku zasad, aby zimne powietrze napływające z zewnątrz nie generowało dodatkowych kosztów ogrzewania. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby wnętrza wietrzyć intensywnie, ale krótko. Zanim otworzysz okna, zakręć kaloryfery i odczekaj kilka minut. Otwórz skrzydła na oścież i pozostaw je w takiej pozycji na kilka lub kilkanaście minut, w zależności od warunków pogodowych. Po ich zamknięciu włącz ponownie kaloryfery. Dzięki takim działaniom zapewnisz cyrkulację powietrza, a jednocześnie nie wychłodzisz nadmiernie pomieszczeń. Dzięki ciepłu skumulowanemu w podłodze, stropie i meblach temperatura szybko wróci do optymalnego poziomu.

5. Zadbaj o części wspólne budynku:

Wszyscy mieszkańcy bloków wielorodzinnych powinni dbać o to, aby na klatkach schodowych czy w piwnicach jesienią i zimą były pozamykane okna. W ten sposób można uniknąć nadmiernego wychładzania budynku. Należy mieć na uwadze, że koszty ogrzania części wspólnych są wliczane w opłaty administracyjne. Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach, pamiętaj o zamykaniu okien oraz uświadom o tym innych mieszkańców bloku.

PAMIĘTAJ! NIE ZASŁANIAJ PODZIELNIKA!

  • Bezwzględnie nie należy zasłaniać grzejnika i podzielnika zasłonami, firankami, wersalkami, itp. – powoduje to zawyżenie wskazań czujnika temperatury pomieszczenia, co skutkuje zwiększonym naliczaniem jednostek przez podzielnik,
  • Nie wolno na podzielniku wieszać prania,
  • Należy ostrożnie podlewać kwiatki żeby nie zalać podzielnika.
Opublikowano: 2023-12-15 13:22 (jrakus)
OGŁOSZENIA RÓŻNE

Na skróty


Ankieta

COVID-19

Raport o stanie dostępności

Informacja o RODO
Urząd Miasta Augustów
NECKO
Zakład oczyszczania miasta