Zasady montażu klimatyzatorów.


Szanowni Mieszkańcy,

Montaż klimatyzatora w budynkach stanowiących własność Augustowskiego TBS "KODREM" Sp. z o. o. wymaga uprzedniej pisemnej zgody właściciela.

W skład ww. nieruchomości wchodzą następujące budynki:

 1. Mjr H. Sucharskiego 7
 2. Obr. Westerplatte 13
 3. Kościelna 10
 4. 1 Płk Uł. Krechowieckich 11A

W celu uzyskania stosownego zezwolenia na montaż klimatyzacji należy wypełnić wniosek wraz z załącznikami, w których należy uwzględnić m.in.:

 • model i typ urządzenia,
 • wymiary i waga jednostki zewnętrznej,
 • źródło zasilania klimatyzatora,
 • elektryczna moc klimatyzatora [kW],
 • poziom ciśnienia akustycznego (hałasu) jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej [dB].

W momencie uzyskania stosownego zezwolenia na montaż klimatyzacji, należy się zastanowić nad tym, które pomieszczenia mają zostać ochłodzone. Wówczas firma instalacyjna będzie mogła zweryfikować możliwości montażowe i dobrać odpowiednie urządzenia.

Przy wyborze klimatyzatorów należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, które ułatwią dobranie odpowiedniego urządzenia. Podczas wyboru klimatyzacji konieczne jest przeanalizowanie takich atrybutów jak:

 • moc klimatyzatora - w wyborze klimatyzatora należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość pomieszczenia, gdyż klimatyzator o zbyt małej mocy będzie zużywał znacznie więcej energii elektrycznej w porównaniu do klimatyzatora o odpowiednio dobranej mocy. W mieszkaniach o wielkości do 40 m² doskonale powinny sprawdzić się klimatyzatory o mocy 2,5 do 3,5 kW.,
 • klasa energetyczna - wybór klimatyzatora o klasie A+++ pozytywnie wpłynie nakoszt eksploatacji klimatyzacji w bloku,
 • głośność urządzenia - Należy pamiętać o normach regulowanych prawnie,
 • regulacja nawiewu - Umożliwi wygodne korzystanie z urządzenia w zależności od potrzeb.

Do wniosku (podania) o wyrażenie zgody na montaż urządzeń na zewnątrz lokalu dołączyć należy następujące dokumenty:

 • oświadczenie wg wzoru określonego w załączniku nr 1 do regulaminu,
 • krótki opis dotyczących rodzaju, przeznaczenia, gabarytów, planowanego miejsca i sposobu montażu urządzeń,
 • zamontowanie każdego klimatyzatora stanowiącego niezależne urządzenie techniczne wymaga oddzielnego pozwolenia na montaż urządzeń.

Dokumenty do pobrania znajdują się poniżej:

Regulamin ws. montażu klimatyzatorów w budynkach TBS

Wniosek (TBS)

Pozwolenie na montaż klimatyzatora (TBS)

Oświadczenie (TBS)

W przypadku budynków Wspólnot Mieszkaniowych w sprawie ustalenia zasad montażu klimatyzatorów w pierwszej kolejności należy skontaktować się z Zarządcą nieruchomości, który udzieli informacji na jakiej podstawie można uzyskać zgodę na montaż urządzenia.

Ponadto, przed przystąpieniem do montażu klimatyzatora na zewnątrz lokali należy złożyć pisemny wniosek do Zarządcy/Wspólnoty Mieszkaniowej i uzyskać pisemną zgodę na montaż. Urządzenia mogą być zamontowane na zewnątrz lokalu tylko i wyłącznie na podstawie pisemnego pozwolenia na montaż, wydanego przez Zarządcę Wspólnoty Mieszkaniowej, który o tym fakcie informuje Zarząd Wspólnoty.
W przypadku podjęcia przez Wspólnotę Mieszkaniową uchwały dopuszczającej montaż klimatyzatorów, podstawą wydania pozwolenia na instalację urządzenia jest spełnienie przez właściciela lokalu wszystkich postanowień zawartych w Regulaminie.

Szczegółowe informacje w przedmiotowej sprawie można uzyskać poprzez kontakt osobisty w siedzibie Spółki bądź telefoniczny pod numerem 87 643 28 31.

Opublikowano: 2024-04-24 11:35 (jrakus)
OGŁOSZENIA RÓŻNE

Na skróty


Ankieta

COVID-19

Raport o stanie dostępności

Informacja o RODO
Urząd Miasta Augustów
NECKO
Zakład oczyszczania miasta