Cyrkulacja wody - ważne informacje.


Czym jest cyrkulacja ciepłej wody użytkowej?

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej to proces ciągłego przepompowywania ogrzanej wody przez instalację wodociągową w taki sposób, by woda była dostępna w każdym punkcie poboru bez konieczności długiego oczekiwania.

Takie działanie systemu jest możliwe dzięki zastosowaniu kotła, który podgrzewa wodę, a następnie pompy cyrkulacyjnej, która ją transportuje.

000HMXCVSB6X78IW-C322-F4.jpeg

mycie-rak-696x464.jpg

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej jako system umożliwiający stały dostęp do ciepłej wody w kranach, eliminuje potrzebę czekania na jej nagrzanie. W takim mechanizmie woda w rurach stale krąży, co pozwala na utrzymanie jej w stałej temperaturze i gotowości do użycia. Mówiąc najprościej, cyrkulacja wody jest to po prostu instalacja, dzięki której można zapewnić ciągły obieg od miejsca, w którym następuje centralne podgrzewanie do miejsc poboru wody, które znajdują się najdalej od kotłowni, takich jak bateria umywalkowa, bateria prysznicowa czy bateria kuchenna.

Z kolei CWU, czyli ciepła woda użytkowa, to termin, który odnosi się do wody podgrzewanej w celu zaspokojenia codziennych potrzeb gospodarstwa domowego, takich jak mycie, kąpiel czy sprzątanie.

Ciepła woda użytkowa zaczyna swoją podróż jako zimna woda dostarczana do budynku przez sieć wodociągową. Zimna woda, po dostarczeniu do budynku, jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury przez system grzewczy, który może obejmować różne źródła ciepła, takie jak kotły gazowe, pompy ciepła czy instalacje solarne. W budynkach wielorodzinnych, takich jak bloki czy wieżowce, często stosuje się węzły cieplne podłączone do sieci ciepłowniczych, które również podgrzewają wodę użytkową.

Instalacja ciepłej wody użytkowej w budynkach wielorodzinnych zbudowana jest z dwóch równoległych przewodów rurowych, z których jeden służy do przesyłu ciepłej wody z węzła cieplnego do punktów poboru wody w mieszkaniach użytkowników, a drugi zapewnia cyrkulację ciepłej wody, tak aby można było z niej korzystać bezpośrednio po odkręceniu kranu.

Należy jednak pamiętać, że jeśli przez jakiś czas nie odkręcamy kranu, to woda znajdująca się w rurach wychłodzi się. Po odkręceniu kranu, musimy wówczas poczekać aż zleci chłodna woda z rur, zanim popłynie ciepła – o wymaganej temperaturze. Im większa jest odległość punktów poboru c.w.u. od zbiornika, tym dłużej trzeba poczekać na ciepłą wodę.

Opracowana na podstawie:  https://kb.pl/

Opublikowano: 2024-10-22 05:59 (jrakus)
OGŁOSZENIA RÓŻNE

Na skróty


Ankieta

COVID-19

Raport o stanie dostępności

Informacja o RODO
Urząd Miasta Augustów
NECKO
Zakład oczyszczania miasta