Zwalczanie pluskiew. Jak pozbyć się pluskwy domowej ?


Drodzy Mieszkańcy,

Pluskwy w domu to coraz częstszy problem, który potrafi uprzykrzyć życie całej rodzinie. Te niewielkie owady ukrywają się w materacach, meblach i szczelinach ścian, a ich obecność często odkrywamy dopiero po bolesnych ugryzieniach. Wciąż krąży mit, że pojawiają się tylko w zaniedbanych mieszkaniach – tymczasem wystarczy krótki wyjazd albo kontakt z zainfekowanym przedmiotem, by przynieść je do domu.

zwalczanie-pluskwy-domowej.png

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jak rozpoznać pluskwy domowe?
  • Gdzie chowają się pluskwy?
  • Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
  • Jakie środki są najskuteczniejsze?
  • Czy domowe sposoby na pluskwy działają?
  • Jak przygotować mieszkanie do zabiegu odpluskwiania?
  • Jak zapobiec powrotowi pluskiew?

Pluskwa - ABC informacji.

Pluskwa domowa (łóżkowa) jeszcze kilkadziesiąt lat temu została prawie całkowicie wytępiona. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jednak znów się pojawiła nękając ludzi i zwierzęta domowe. Możemy ją najczęściej spotkać w mieszkaniach, motelach, środkach transportu publicznego i tym podobnych miejscach.Stare materace, wiekowe tapczany, leciwe obrazy stanowią ulubioną lokalizację tych insektów. Krąży mit o tym, że pluskwy pojawiają się tylko w domach i mieszkaniach zaniedbanych. Ludzie, których dotyka problem pluskiew zazwyczaj odczuwają wstyd i zażenowanie w obawie przed przyklejeniem łatki osoby nie dbającej dostatecznie o czystość i higienę. To tabu prowadzi do sytuacji, że człowiek dotknięty tym problemem poszukuje samodzielnie rozwiązań na własną rękę w obawie przed negatywną oceną w towarzystwie. Często samodzielne działania bez odpowiedniej wiedzy jak zwalczać pluskwy i jak używać preparatów kończą się fiaskiem. Domowe sposoby na pluskwy zazwyczaj są nieskuteczne a część z nich zakrawa o przekazy ludowe bez poparcia o fakty.

Jak się przenosi pluskwa?

Problem z pluskwami najczęściej dotyczy blokowisk. W dużych skupiskach o wysokim zaludnieniu dość łatwo dochodzi do eskalacji problemu z pluskwą. Owad bardzo łatwo przechodzi między mieszkaniami np. wentylacją czy po rurach c.o.. Często zdarza się również zawlekanie pojedynczych osobników z wyjazdu.

Jak wygląda pluskwa? Identyfikacja.

pluskwa.jpg

Pluskwa domowa to spłaszczony, brązowo-czerwony owad o długości około 5 milimetrów, owalnym kształcie ciała, należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych często mylony z kleszczem. Pluskwa domowa nie posiada skrzydeł, nie umie też skakać. Doskonale potrafi wspinać się po ścianach, murach i innych tego typu powierzchniach.

Pluskwa potrafi przeżyć bez pożywienia przez 80 do 140 dni (larwy) a dorosłe osobniki w przypadku dalszego braku pokarmu może wprowadzić swoje ciało w stan hibernacji trwającej nawet do 550 dni. Warunkiem tak długiego okresu stagnacji jest niska temperatura otoczenia sprzyjająca znacznemu obniżeniu funkcji życiowych. Dorosła samica składa 200-500 jaj (w partiach od 10-50), które są wielkości ziarnka piasku. Czas potrzebny do wylęgu jaj to około 1 tydzień przy temperaturze pokojowej. Cały cykl życia od jajka do osobnika dorosłego (imago) wymaga od 5 tygodni do 4 miesięcy, w zależności od temperatury.

Ugryzienie pluskwy

Pluskwy domowe żerują głównie w nocy, mogą one wtedy niepostrzeżenie wysysać krew z głęboko śpiących ofiar.

ugryzienie.jpg

pluskwa12.jpg

Ugryzienie pluskwy jest bezbolesne, ślina tych insektów zawiera specjalne enzymy znieczulające. Przeciętny czas pobierania krwi to około 10 minut po tym czasie pasożyt opuszcza swojego żywiciela. Ofiara dowiaduję się o ukąszeniu dopiero po samym fakcie. Poranne zaczerwienione oraz swędzące miejsce na naszym ciele może świadczyć o obecności pluskwy w naszym otoczeniu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż część ludzi nie reaguje na pogryzienie przez pluskwy, ich ciało nie zdradza żadnych oznak po ugryzieniu.

Gdzie chowają się pluskwy?

Pluskwy chowają się w miejscach trudno dostępnych. Często trudno sobie wyobrazić, że owad mógłby się schować np. w załamaniu tapety, czy gniazdku elektrycznym. Pluskwy domowe dobrze jako kryjówki wykorzystują wszelkie szpary, szczeliny, meble, firany, żaluzje, tył lustra, obrazów itp.. Pluskwy domowe w dużej koncentracji wydzielają charakterystyczny zapach przypominający w zapachu gnijące maliny lub wegetującą kolendrę, może nas to naprowadzić na źródło problemu w naszym mieszkaniu.

Pluskwy znajdziesz najczęściej na przedmiotach na których ludzie i zwierzęta spędzają najwięcej czasu. Jeżeli podejrzewasz obecność pluskiew w domu w pierwszej kolejności sprawdź łóżka, materace, sofy oraz fotele i krzesła. Miejsca te należy przeglądać bardzo uważnie i szczegółowo wzdłuż szwów, zszyć i marszczeń. Obecność pluskwy zdradzają brunatne, drobne plamki odnajdywane w miejscu koncentracji owadów (jak na powyższym zdjęciu).

Sprawdź dokładne miejsca gdzie najczęściej chowają się pluskwy:

  • Meble, w szczególności meble do sypialni, muszą być dokładnie sprawdzone, nawet gdy wymaga tego demontaż łóżka, aby ułatwić kontrolę i ewentualne zwalczanie pluskiew.
  • Sprawdź pod i za innymi meblami, takimi jak krzesła, kanapy, kredensy itp.
  • Może być konieczne zdjęcie osłon tapicerskich na spodniej stronie krzeseł i kanap.
  • Wyciągnij szuflady z komody, dokładnie je obejrzyj i obejrzyj wnętrze komody.
  • Sprawdź obiekty takie jak obrazy, lustra, zasłony itp., Zawieszone lub zamontowane na ścianach.
  • Sprawdź oczywiste pęknięcia i szczeliny wzdłuż listew przypodłogowych.
  • Sprawdź podarte lub luźne tapety i dekoracyjne obramowania.
  • Sprawdź odzież i inne przedmioty przechowywane w miejscach, gdzie znaleziono pluskwy.
  • Jeśli podróżowałeś w ciągu ostatnich kilku miesięcy, sprawdź bagaż, a także szafę / schowek.

Pluskwy jak się pozbyć?

Sposobów na walkę z tymi szkodnikami jest tak naprawdę kilka. Można się ich pozbyć między innymi za pomocą firm które specjalizują się w tego typu usługach. Zamówienie takiego serwisu jednak z dodatkowymi kosztami oczyszczenia naszego lokum, musimy wziąć pod uwagę również stan naszego mieszkania po zakończeniu dezynsekcji. Aby wytępić pluskwy i pozbyć się problemu, należy użyć preparatów profesjonalnych. Zwalczanie pluskiew jest procesem długotrwałym i wymaga odpowiednich preparatów. Do zabiegu odpluskwiania należy się wcześniej odpowiednio przygotować przez inspekcję pomieszczenia i zlokalizowanie miejsc występowania pluskiew, tak by głównie tam użyć środków owadobójczych.

dezynsekcja-mieszkania.jpg

W przypadku wystąpienia w lokalu mieszkalnym pluskw na samym początku powinno się porządnie wysprzątać mieszkanie, pozbyć się zanieczyszczonych materiałów tekstylnych bądź wyprać je w wysokich temperaturach, usunąć/wyrzucić/wymienić materace na nowe (nowy wstawić po pierwszym zabiegu), usunąć dywany oraz odsunąć od ścian i otworzyć wszystkie szafki i szuflady. Przed wykonaniem zabiegu lokatorzy powinni opuścić lokal na czas 24 godzin. Przed ponownym wejściem do mieszkania powinno się wietrzyć lokal przez dwie godziny. Po dwóch tygodniach trzeba koniecznie powtórzyć dany zabieg. Jeżeli pluskwy dalej będą występować, to za kolejne dwa tygodnie następny zabieg. Pluskwa potrzebuje żywiciela w postaci człowieka, przebywa ona w okolicach miejsc do wypoczywania/spania. Pluskwę także można regularnie przynosić z innego miejsca przebywania. Podczas zwalczania szkodników, tak jak i po, bardzo ważne jest zachowanie czystości.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed dezynsekcją, odpluskwianiem?

  1. Zlokalizuj miejsca koncentracji pluskwy.
  2. Odsuń meble w miarę możliwości na około 30cm od ściany. Ściągnij obrazy, lustra i inne wiszące na ścianie ozdoby, ale pozostaw je w pomieszczeniu dezynsekowanym.
  3. Zdemontuj osłony listew przypodłogowych.
  4. Zabezpiecz produkty spożywcze (pojemniki próżniowe, szklane słoje itp.), karmę dla zwierząt oraz naczynia i sztućce i wynieś je z pomieszczenia dezynsekowanego.
  5. W łazience zapakuj szczelnie szczoteczki do zębów, ręczniki i inne przedmioty higieny osobistej. Zwróć szczególną uwagę na odzież i dziecięce zabawki.
  6. Po przeprowadzonej dezynsekcji i wywietrzeniu mieszkania umyj (np. zwykłym płynem do naczyń, podłóg) wszystkie miejsca, które będą miały kontakt z żywnością i podłogi.
  7. Z uwagi na cykl rozwojowy pluskwy i możliwość przetrwania jaj powtórz zabieg po około 2-3 tygodniach.

Podsumowanie

Aby podsumować, oto najważniejsze informacje dotyczące zwalczania pluskwy domowej:

  1. Pluskwy domowe są szkodnikami, które żywią się krwią ludzką i zwierzęcą i mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak swędzenie i wysypki.
  2. Najważniejszym krokiem w zwalczaniu pluskwy domowej jest szybkie wykrycie infestacji. Do wczesnego wykrycia pluskwy domowej mogą pomóc ślady, takie jak małe, ciemnobrązowe plamy krwi na pościeli, ciemne odchody, skórki po linieniu i same pluskwy.
  3. Istnieje wiele metod zwalczania pluskwy domowej, w tym domowe sposoby, takie jak pranie pościeli i odkurzanie, oraz profesjonalne metody, takie jak stosowanie preparatów chemicznych i ciepła.
  4. Profesjonalne metody zwalczania pluskwy domowej są zwykle bardziej skuteczne niż domowe sposoby i mogą obejmować zastosowanie specjalnych preparatów chemicznych, termiczne dezynfekcje lub ich połączenie.
  5. W przypadku infestacji pluskwami domowymi zawsze warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej, która pomoże zidentyfikować i wyeliminować problem oraz zapobiegnie ponownemu zainfekowaniu pomieszczeń.
  6. Aby zapobiegać pojawieniu się pluskwy domowej, ważne jest utrzymywanie czystości w pomieszczeniach, pranie pościeli w wysokiej temperaturze, unikanie składowania ubrań na podłodze oraz korzystanie z folii ochronnych na materacach i poduszkach.

Zwalczanie pluskwy domowej może być trudnym i czasochłonnym procesem, ale dzięki wczesnemu wykryciu infestacji oraz zastosowaniu skutecznych metod zwalczania można skutecznie wyeliminować ten problem i odzyskać spokojny sen.

Źródło opracowania: https://www.odstraszanie.pl

Opublikowano: 2025-07-24 10:15 (jrakus)
OGŁOSZENIA RÓŻNE

Na skróty


Ankieta

COVID-19

Raport o stanie dostępności

Informacja o RODO
Urząd Miasta Augustów
NECKO
Zakład oczyszczania miasta